ZPRÁVY Z ODDÍLU ▲ přehled zpráv ▲

Krajské přebory žactva v režii plzeňských plavců

13 zlatých, 13 stříbrných, 14 bronzových, celkem 40 cenných kovů. Takovýto poklad vylovilo ze dna plaveckého bazénu 8 závodnic a 10 závodníků SK Radbuza Plzeň v rámci Podzimního sdruženého krajského přeboru pro žactvo ve věku 10 a 11 let, který je kvalifikační soutěží pro Zimní pohár ČR a uskutečnil se v sobotu 16. 11. 2013 v Tachově. Své síly změřili chlapci a dívky z 8 plaveckých klubů Karlovarského a Plzeňského kraje, přičemž prim hráli zástupci obou plzeňských plaveckých klubů, kromě SK Radbuza Plzeň také plavci PK Slávie VŠ Plzeň.

Kategorii plavců ročníku narození 2003 zcela ovládl Tomáš Kůželka , který podal precizní a zcela bezchybný výkon, když vyhrál všechny závody, do kterých nastoupil, a ziskem šesti individuálních zlatých medailí se stal nejúspěšnějším plavcem přeborů. Přemožitele nenašel na distancích 50 m prsa, který vyhrál časem 0:41,60 a stometrové trati (1:30,80), dále 100 m motýlek (1:28,00s), 100 a 200 m polohový závod (1:24,10, respektive 2:58,10) a 200 m volný způsob (2:41,00). Tomáš opět potvrdil, že na krajské úrovni patří k nejlepším a bude tudíž největším želízkem v ohni na zisk cenného kovu i na národní úrovni.

Dalším, velice úspěšným zástupcem tohoto ročníku narození s logem Radbuzy na prsou, je Tomáš Gruber.   Čtyři druhá místa, jedno třetí a návdavkem jedna bramborová medaile – to je jistě úctyhodná bilance. Na 100 m motýlek a 200 m volný způsob podlehl jen svému oddílovému kolegovi a kamarádovi Tomáši Kůželkovi , na 50 m znak a 100 m volný způsob zaostal pouze nepatrným rozdílem za vítězným Markem Cingrošem z PK Slávie VŠ Plzeň.

Obdivuhodný výkon mezi jedenáctiletými chlapci podal Martin Kočandrle , kterého v průběhu závodů postihly akutní zdravotní potíže, přesto se dokázal s touto nepříjemnou situací vyrovnat a s velkým sebezapřením vybojoval jeden přebornický titul (200 m polohový závod za 3:08,60), dvě druhá místa (100 a 200 m znak – 1:24,40 a 3:06,40) a dvě třetí místa (400 a 800 m volný způsob – 5:38,40 a 11:47,00). Navíc jednou zůstal těsně pod stupni vítězů na 100 m motýlek časem 1:29,20.

Dalšími úspěšnými plavci této kategorie byli Petr Švec ( 2x stříbrný a 3x bronzový), Vladyslav Velykyy a Matěj Franěk. Ten byl úspěšný na 100 a 200 m prsařských tratích. Na delší trati dokonce vyhrál v čase 3:31,50.

Mezi dívkami ročníku narození 2002 potvrdila své vysoké kvality Michaela Vodičková. Na krk si pověsila 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Vítězství slavila v závodech 100 a 200 m znak (1:17,20 a 2:50,60), 100 a 800 m volný způsob (1:10,00 a 11:41,60). Na 200 a 400 m volný způsob obsadila shodně druhé místo, v obou případech za vítěznou Kristýnou Novákovou z Domažlic. Další medailistkou této věkové kategorie byla Barbora Benedová , která brala dvě bronzové příčky, 100 m prsa (1:37,50) a 400 m volný způsob (6:04,50).

Desetiletá Michaela Maříková sice na nejcennější kov nedosáhla, přesto sbírka dvou stříbrných a čtyř bronzových medailí budí respekt. Míša byla nejblíže ke zlaté radosti na trati 100 m prsa, kde časem 1:39,60 zaostala za vítěznou Annou Strejcovou z PK Slávie VŠ Plzeň o pouhé 2 vteřiny. Na 200 m polohový závod nestačila časem 3:20,90 na suverénní Zuzanou Šantínovou , taktéž ze Slávie. Druhou velice úspěšnou plavkyní SK Radbuza v této kategorii byla Eliška Voračková , která především zazářila v disciplíně 200 m volný způsob (3:00,80). Dvě bronzové umístění přidala na 100 m motýlek (1:45,10) a 400 m volný způsob (6:38,00).

Plavci odevzdali své maximum a mnozí si sáhli až na dno svých sil. Přesto si mnozí opět uvědomili, že pouze poctivá tréninková dřina je může dovést až mezi ty nejlepší.

Zda budou dosažené výkony a časy stačit i v celorepublikovém srovnání se teprve uvidí 7. a 8. prosince 2013 při účasti těch nejlepších z Čech. Pohár pořádá PK Slávia VŠ Plzeň v bazénu v Plzni na Slovanech. Moravské klání bude hostit Třebíč pro žáky ve věku 10 let a ti o rok starší budou bojovat v Opavě.